Zöld spárga termesztése magaságyásban – spárgaágyás kialakítása a kertben
A spárga (Asparagus) évelő cserje. A zöld spárga gyökérzetének legalább 20 cm-rel a talaj felszíne alatt kell lennie, hogy a növény ne szenvedjen fagykárt.
A zöld spárga nem igényel fóliát, és termesztése sokkal egyszerűbb és kevésbé munkaigényes, mint a fehér spárgaé.
A betakarítási fázis után a spárga akár 2 méter magasra is megnő. A tűszerű lombozatú, filigrán hajtások a zöldségeskert díszei.
A zöldségeskertünkben most egy emelt ágyást ültettünk a zöld spárgának, és reméljük, hogy az elkövetkező években jó termést fogunk látni.
Íme néhány alapvető információ a spárgatermesztésről.
Padlók:
A humuszban gazdag talajok különösen alkalmasak, bár a homokos és agyagos talajok is jó terméshozamot biztosítanak. Kevésbé alkalmasak a hideg és nedves, pangó vízre hajlamos talajok.
Figyeljen a talaj pH-értékére, az erősen savas talajok nem alkalmasak. A spárgának legalább 5,5 pH-értékre van szüksége. A spárganövények a 6-os vagy annál magasabb pH-értéknél érzik igazán otthon magukat. Ha a pH-érték túl alacsony, a talajt meszezni kell.
Helyszínválasztás:
A spárga szereti a napot. Ezért a spárgának napos helyet kell választani. A spárgát nem szabad olyan területre ültetni, amely hosszú ideje árnyékban van, mivel itt lényegesen alacsonyabb terméshozamra lehet számítani. Általános szabály, hogy ha a terület egész délelőtt vagy egész délután árnyékban van, akkor alkalmatlan a termesztésre.
Spárga ültetési sűrűség:
A Steiniva fajta 30 spárgapalántája egy kb. 5 méteres spárgasort eredményez. Több sor esetén a sortávolság legalább 1,6 méter legyen. A spárganövények gyökereit legyezőszerűen kell kiteríteni.
Spárga ágyás élettartama
Jó gondozás mellett egy spárgaágyás akár 15 évig is jó termést hozhat. Ezt követően a spárgaágyásnak négy évig parlagon kell maradnia, vagy salátát kell termeszteni. A régi spárgapalántákat ki kell ásni.
Trágyázza meg a spárgaágyást:
A spárgapalánták ültetése előtt jó komposztos talajt kell ásni, és 5 méter spárgasoronként kb. 350 gramm teljes szerves trágyát kell hozzáadni.
Ezt követően júniusban, augusztusban, majd áprilisban ismét trágyázni kell, 5 méteres spárgasoronként kb. 350 gramm teljes szerves trágyával.
A spárgaültetvények ültetési ideje:
A fiatal spárgatöveket áprilisban és május közepén ültetik ki.
Spárga betakarítása:
A spárgát hagyományosan Szent János napjáig, azaz június 24-ig szedik. Ezt követően a spárgának szabadon kell növekednie, hogy erőt gyűjtsön a következő évre. Megjegyzendő, hogy a teljes betakarítás csak három év után engedélyezett.
Az 1. évben nem takarítanak be spárgát.
A 2. évben növényenként 1-2 spárgát lehet betakarítani.
A 3. évben a spárga öt hétig szedhető.
A 4. évben egészen Szent János napjáig lehet szüretelni.
Spárga terméshozam:
30 növény esetén a teljes termésfázisban hetente kb. 1,5 kg spárga takarítható be.
Vásároljon spárganövényeket:
A Steiniva fajtájú spárgát a Spargelhof Elsholz webáruházából vásároltuk. A szállítás gyors volt és a növények kiváló minőségűek. A spárganövényeket március közepétől május közepéig szállítják. A fennmaradó időszakban előrendeléseket is elfogadunk.
Távolítsa el a téli gyomokat:
Amikor ősszel a növény föld feletti részei elhalnak, a növényt közvetlenül a felszín alatt kell levágni. A vesszőt hagyományosan elégetik. Ennek fontos oka van, mivel a spárgatermesztés egyik fő kártevője, a spárgabogár az elhalt spárgalevelekben telel át.
Spárga növényi magok:
A spárgafélék magjai mérgezőek.
Hozzon létre egy magaságyást a zöld spárga számára:
Először is ki kell jelölni egy megfelelő helyet. Mi egy 30 növényes, azaz 5 x 1,2 méteres ágyás mellett döntöttünk.
A gyepet ezután le kell vágni és át kell fordítani. A Werkzeugschmiede Krumpholz megfelelő, professzionális kerti szerszámokat online áruházunkban vásárolhat. Ásson be komposztot és szerves trágyát. Ha a talaj savanyú, adjon hozzá egy kis meszet.
Állítsa össze a magaságyást és ültesse el a spárgát:
Ezután szerelje össze a magaságyást. Mi cumaru deszkákból és cumarukanth fából készült emelt ágyat választottunk a sarokrögzítésekhez. A fa FSC tanúsítvánnyal rendelkezik, és kolumbiai fenntartható erdőgazdálkodásból származik.
A hosszú magasított ágy oldalához 2,74 m és 2,43 m-es deszkákat használtunk. Az illesztésekhez a trópusi faanyagunk rövid szakaszait használtuk. Fontos, hogy mindig előfúrjunk és lehetőleg süllyesszünk. A fa olyan kemény, hogy a csavarok különben a deszkák és a szögletes faanyagok megrepednének.
Az emelt ágyás aljára horganyzott négyszögletes drótból készült vakondvédelmet kell elhelyezni. Ezt szinte bármelyik barkács- vagy Raiffeisen áruházban megvásárolhatja. Ezután öntsön virágföldet, és helyezze rá a spárgapalántákat.
Most töltse fel a magaságyást humuszos vagy kedvező virágfölddel úgy, hogy minden növényt jól beborítson. Őszig folyamatosan adagolja a földet, amíg a magaságyás teljesen meg nem telik.
A spárgaágyás fejlődése az évszakok során
A spárgaágyás egy héttel a spárgapalánták elültetése után.
Alig egy hét elteltével a spárganövények már átnőttek a 10 cm-es humuszrétegen. A fiatal növények egészségesek és erőteljesek. A szárak napról napra érezhetően magasabbak. Most a magaságyást további zsáknyi virágfölddel kell feltölteni.
Három héttel a spárgapalánták ültetése után
Május 2. hetében az erős éjszakai fagyok idején – az Oberbergisch körzetben akár mínusz 10 fok is lehetett – a spárgapalánták néhány fiatal hajtása megfagyott. Ez azonban nem okozott további károkat a spárgában. Már másnap új hajtások bújtak ki a talajból.
A magaságyás mostanra szinte csordultig tele van humusszal. A jövő héten az utolsó zsák virágföldet is beletesszük a magaságyásba. A spárgahajtások nagyon gyorsan nőnek. Az első évben a hajtások még elég vékonyak, de a következő években a hajtások sokkal erőteljesebben fognak kihajtani.
Hat héttel a spárgapalánták ültetése után
A zöld spárga kilő a földből, és minden nap új hajtások jelennek meg. A szélekre fiatal radicchiót ültettünk, amelyet az üvegházban termesztettünk. Az első hajtások sok kis sárga virágot hoznak. Megkezdődik a spárga virágzása.
Négy hónappal a spárgapalánták ültetése után
Szeptemberben a nőivarú virágzatból kifejlődtek a piros spárgabogyók. A spárga magjai a bogyók belsejében találhatók, és az emberre nézve (enyhén) mérgezőek.
A bonni egyetemi kórház információs központja szerint a bogyók több furosztanol és spirosztanol glikozidot tartalmaznak, amelyek 5-7 érett bogyó fogyasztása esetén hányáshoz és hasi fájdalomhoz vezethetnek. Nagyobb mennyiség elfogyasztása után intézkedésekre lehet szükség a méreg eltávolítására.
Öt hónappal a spárgapalánták ültetése után
Októberben a spárgatövek levelei elkezdenek sárgulni. A tápanyagok a növény felső részeiből a rizómába vándorolnak, ahol a tél folyamán elraktározódnak a következő növénynövekedéshez.
Amikor a spárgaszár gyenge és üreges, akkor van itt az ideje, hogy eltávolítsuk a vesszőket. A túl korai metszés csökkenti a következő évek terméshozamát, a túl késői metszés pedig kedvez a betegségeknek.
A Geisenheimi Kutatóközpont a „Huchels Leistungsauslese” fajtával egy ötéves kísérletben (1990-1994) próbálta meghatározni a vetőmag eltávolításának optimális időpontját. A későbbi terméshozam szempontjából a november eleji vesszőeltávolítás bizonyult optimálisnak.
A vontatószerszámok eltávolításának megfelelő időpontja azonban az időjárási viszonyoktól és az adott helyszíntől is függ.
A fűszálakat éles metszőollóval vágják le, közvetlenül a talajfelszín felett. A talajban maradó szárakat márciusban enyhe csavaró mozdulatokkal kihúzzuk a földből.
Miután a spárga gyomnövényeit eltávolítottuk, trágyázzon kb. 100 gramm szerves trágyával a spárgasor méterenként.
A spárgát hagyományosan elégetik a kártevők és a betegségek megelőzése érdekében.
A második év április és május
A tavasz felváltotta a telet, és a spárga kilőtt a magaságyásból. Eleinte tétován, de április harmadik hetére már tele voltak erővel és tele lével.
Az első spárgát május első hetében szedik le, és vajjal és egy csipetnyi barna cukorral a tűzön sütik.
A pálcikák íze nagyszerű.
Nem tudom, hogy a frissesség, a fajta vagy a talaj miatt van-e, de a rudak messze a legjobbak, amit valaha ettünk. Hihetetlenül lédúsak és ízletesek. A fehér és a zöld spárga keveréke, de mindkettőből csak a legjobb.