Ha a hasítóbalta elérte a határait, a hasító ékek biztosítják a kézre álló rönköket.
Amint rönkre van szüksége a tűzrakáshoz, vagy más célokra szeretne fát tárolni, a frissen kivágott fát fel kell hasogatnia. Egyrészt minél tovább szárad, annál nehezebb felhasítani, másrészt a belső bomlással csökken a fűtőértéke. Ha viszont a kivágott fát gyorsan feldolgozzák, a rönkök jobban tudnak száradni, ami növeli fűtőértéküket.
A rönkhasításnak különböző módjai vannak. A költséges és helyigényes hidraulikus rönkhasító alternatívájaként érdemes hasítóbaltát vagy hasítókalapácsot használni.
Egyes rönkök vagy fafajták azonban annyira göcsörtösek vagy túlburjánzottak, hogy még a legnehezebb hasítókalapács is eléri a határait. Itt jönnek a képbe a kovácsolt hasító ékek.
Hatalmas teljesítmény a különleges kialakításnak köszönhetően
A hasító ékek különböző formákban, méretekben és kivitelben kaphatók. Speciális kialakításuknak köszönhetően különösen alkalmasak kemény fa és méteres darabok hasítására. Az ékfelületek speciális profillal vannak ellátva. Az oldalsó “pikkelyek” megakadályozzák az ék kiugrását, a hornyok és bordák jobb vezetést biztosítanak, csökkentik az ellenállást és egyúttal növelik a hasító hatást. Az éles hegyű hasító ékek könnyen felhelyezhetők, és gyorsan jó tartást találnak a fában a speciális bevágásoknak köszönhetően, így az ék jobban beleragad a fába, amikor felerősítik. A hasító ékek mindezen tulajdonságai biztosítják, hogy a tűzifa néhány mozdulattal kézreálló, könnyen szállítható és gyorsan száradó rönkökké hasítható.
A forgó hasító ékek még hatékonyabbak
A forgó hasító ékek a hasító ékek egy speciális típusa. Speciális alakjuk segít a fa széttörésében is, amikor hasításkor szétválasztják. Az ék csavarodása még hatékonyabban viszi át az ütés erejét a fába, mivel a szélesebb ékszög miatt a hasító hatás jelentősen megnő.
A bozótvágó kések helyes használata
Függetlenül attól, hogy végül melyik modellt használja, a hasító ékek használata mindig ugyanazt az elvet követi: a nagy fadaraboknál ne helyezze az éket túlságosan középre, és ügyeljen arra, hogy a lehető legpárhuzamosabban álljon a szálak irányával. Most már könnyű ütésekkel – szükség esetén egy kis kalapács segítségével – behajthatja, amíg szilárdan be nem illeszkedik. Az éket ezután egy nehéz kalapáccsal addig ütögetik a fába, amíg az szét nem törik. Ideális esetben olyan speciális hasítókalapácsot használjon, amelynek egyik oldalán még mindig van fejszefej. Ha szükséges, még mindig tudsz segíteni célzott ütésekkel anélkül, hogy túl gyakran kellene szerszámot váltanod. Ha az ék eltűnik a fában – ami különösen a méteres daraboknál előfordulhat -, akkor egy második éket is hozzáadhat, amíg a fa meg nem hasad.
Figyeljen a biztonságra, amikor bozótvágó késsel dolgozik
Mint minden erdészeti munkánál, az ékkel történő hasításnál is ugyanez vonatkozik: Első a biztonság! Vigyázz magadra és a környezetedre. Viseljen megfelelő védőruházatot és védőszemüveget.
A PE ütőfejjel ellátott hasítókalapácsok vagy hasítóbalták maximális biztonságot nyújtanak.